Menu

Wesley Chapel Mobile UMC 

The No Condemnation Zone

 

Pastors Serving Wesley Chapel

 

 

      Ministers before 1942                                                   Ministers since 1942

 

    Elder G.W. Wynn                                                           Rev. E. D. Ridgeway, 1942-1950

     

    Rev. N.J. Landdrum                                                       Rev. Benjamin Smith, 1950-1954

 

    Rev. R.H.Moore                                                            Rev. G.H. Holman, 1954-1957

 

   Rev. P.G. Goins                                                               Rev. James R. Allen, 1957-1958

 

  Rev. I.B. Points                                                               Rev. B.T. Springer, 1958-1961

 

  Rev. J.S. Oatman                                                          Rev. Spencer Smith, 1961-1964

 

  Rev. S. B. Thornton                                                       Rev. M.L. Curry, 1964-1967

 

  Rev. W.J. Jordan                                                           Rev. Robert J. Rice, 1967-1972

 

         Rev. James R. King, Jr., 1972-1973

 

         Rev. Curry Brown, 1973-1979

 

         Rev. George Foxx, 1979-1981

 

         Rev. Abe Boykins, 1981-2001

 

       Rev. Ronald O. McCants, 2001-2006

 

      Rev. Morris Bettis, 2006-2008

 

     Rev. Valerie England Morrow, 2008 - 2013

 

     Rev. Michael Abrams, July 1, 2013 – April, 2014

 

     Rev. James Williams, July 1, 2014 – December 2016

 

    Min.  Erroll King, July 1, 2017 – January 31, 2018

 

    Min. Deryl Pendleton, July 1, 2018 -Present